MOBILITATE DE GRUP PENTRU ELEVI 8-12 APRILIE 2024, GRECIA

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

MOBILITATE DE GRUP PENTRU ELEVI 8-12 APRILIE 2024, GRECIA

08.04.2024

     În prima zi a mobilității de grup pentru elevi din perioada 8-12 aprilie 2024, elevii Colegiului „Mihai Eminescu” Bacău au luat contact cu școala gazdă, Platon M.E.P.E. din Katerini, Grecia și cu sistemul de învățământ specific. În timpul activităților, elevii s-au implicat într-un joc de rol referitor la utilizarea necorespunzătoare a retețelor sociale. Ulterior, elevii și-au fixat obiective financiare, educaționale, recreaționale, financiare și de sănătate pe care le-au prioritizat în funcția de relevanța acestora pe termen lung.

     Activitățile din aer liber au avut caracter interdisciplinar. Elevii au aprofundat mitologia antică greacă printr-o vizită tematică la Muntele Olimp. Relația dintre cultură și spiritualitate a fost ilustrată prin vizita la Mănăstirea „Sf. Dionisie” și la Mănăstirea „Efrem Sirul”.

09.04.2024

   

      În a doua zi a mobilității, elevii Colegiului „Mihai Eminescu” Bacău au participat la prezentarea proiectului “Eco Mobility”, realizat de elevii școlii gazdă, Platon M.E.P.E în sala EKAVIS din Katerini. Inițiativa elevilor a avut ca scop încurajarea utilizării mijloacelor de transport prietenoase cu mediul în zonele urbane. În vederea pregătirii acestui proiect, elevii școlii gazdă au realizat o vizită de documentare la viceprimarul localității, precum și la o fabrică de panouri fotovoltaice din orașul Salonic. De asemenea, și-au promovat ideea de proiect la radioul local.

      Prezentarea realizată de elevii școlii gazdă a fost una interactivă. Participanții au fost invitați să răspundă online la chestionare privind  mijloacele de transport preferate. Acestea au fost corelate cu statisticile ce au avut ca grup-țintă locuitorii orașului Katerini.

      Elevii au prezentat inițiativa de implementare a mijloacelor de transport ecologice în orașul Katerini viceprimarului, cu care au realizat o dezbatere pe această temă. La final, au fost înmânate diplome de apreciere  de către  autoritățile locale.

     Atitudinile ecologiste au fost puse în practică printr-o activitate de ecologizare a plajei din Paralia Katerini. Ziua s-a finalizat cu o vizită culturală în orașul Katerini, capitala județului Pieria, pentru a descoperi bogăția culturală a spațiului grecesc.

 

10.04.2024

     În a treia zi a mobilității, elevii Colegiului „Mihai Eminescu” au realizat o vizită culturală la complexul de mănăstiri ortodoxe „Meteora”, al doilea centru religios al Greciei, după Muntele Athos. În Mănăstirea „Sf. Varlaam” elevii au beneficiat de o experiență de învățare interdisciplinară, imbinând religia, istoria, literatura și arta. Mănăstirile fac parte din patrimoniul UNESCO, de-a lungul istoriei având rol de protecție împotriva invaziilor turcești.

     În orașul Kalambaka, elevii au vizitat unul dintre cele mai mari ateliere de icoane din Grecia, unde au învățat despre arta și simbolistica specifice unei icoane bizantine.

 

11.04.2024

     În a patra zi a mobilității, elevii Colegiului „Mihai Eminescu” Bacău au participat la un workshop susținut de directorul școlii gazdă, având ca temă meseriile viitorului. Au fost puse în discuție meserii ce vizează inteligența artificială, interacțiunea dintre oameni și roboți, biomedicina, imprimarea 4D etc. Discuțiile au fost fundamentate pe analiza manualului ”100 Radical Innovation Breakthroughs for the Future” elaborat de Comisia Europeană. Ulterior, elevii români au interacționat cu colegii lor greci și au realizat un schimb de experiență în ceea ce privește jocurile și dansurile tradiționale.

     În a doua parte a zilei, delegația Colegiului a vizitat orașul Salonic, care este un important centru cultural al Greciei. La Biserica "Sf. Dimitrie" s-au închinat la racla  Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Ulterior, cei zece elevi și doi profesori însoțitori au admirat simbolul orașului, Turnul Alb, descoperind astfel istoria acestuia.

 

12.04.2024

     În a cincea zi a mobilității, elevii Colegiului „Mihai Eminescu” Bacău au participat la ore de robotică și limba engleză.  Elevilor li s-a prezentat programul ”Lego Mindstorms”, care este utilizat pentru a programa un robot să transporte un obiect pe o traiectore definită. Robotul a efectuat mișcări de rotație în diferite unghiuri și direcții. Ulterior, elevii ei au participat la "treasure hunt" în care au rezolvat diverse îprovocări în echipe, utilizând aplicația ”Goosechase”. În continuare, au fost înmânate certificatele de participare de către directorul adjunct al școlii.

     Ultima zi a mobilității de grup s-a încheiat cu o seară grecească, în care elevii au experimentat dansuri tradiționale grecești din regiunea Macedoniei, dar și din zona insulară a Greciei.

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!