Search

Login

Aniversarea Centenarului azi, la Colegiul „Mihai Eminescu”!

Aniversarea Centenarului azi, la Colegiul „Mihai Eminescu”!

      Sărbătorirea României Mari, ce s-a înfăptuit acum 100 de ani, s-a petrecut azi în Colegiul nostru. Minunaţii noştri elevi de la clasele a IX-a - XII-a au fost participanți direcţi la evenimentul istoric evocat astăzi, deoarece nici suferinţele şi nici bucuriile nu trebuie uitate. Amintirile trecutului sunt un patrimoniu de nepreţuit, iar păstrarea lor un atribut al popoarelor civilizate.
      În programul de azi au fost puse în valoare elitele, personalităţi ce au contribuit la făurirea României Mari în acea “ora astrală” conform aprecierii acad. Ion Aurel Pop. Între acestea I. Inculeţ , I. Flondor, Gh. Pop de Băseşti, Al. Vaida Voevod şi I.I.C. Brătianu, familia regală Ferdinand şi Maria şi alături de ei întreaga naţiune română.

     Felicitări elevilor A. Moroi, M. Calapod, B. Burbulea, A. Purice, M. Chitic clasa a XII-a F, A. Răchiteanu, M. Clipa, D. Florea clasa a X-a C, R. Butnaru  şi S. Ancuţa clasa.a X-a A,  R. Caburgan, A. Saran, R. Cruceanu , I. Gârleanu clasa a X-a B,  E. Dimitru, R. Roşu, L. Ungureanu clasa a XI-a B, A. Doroftei clasa a IX-a B.

      Apreciem în mod deosebit modul în care elevii s-au implicat în desfăşurarea activităţii, în organizarea expoziţiei de picturi, de carte istorică şi faptul că au purtat costume tradiţionale foarte frumoase şi cocarde tricolore. Întreaga manifestare a evidenţiat simţirea românească, o singură inimă românească asemeni versurilor lui Grigore Vieru. Momentele artistice deosebite, prin talentul elevelor colegiului nostru, au încheiat activitatea de azi într-o notă veselă aşa cum e firesc la zi de sărbătoare.
      În încheiere amintesc cuvintele reginei Maria: “Te binecuvântez, iubită Românie, ţara bucuriilor şi durerilor mele, frumoasă ţară pe care am văzut-o întregită, a căre-i soartă mi-a fost îngăduit să o vad împlinită. Fii tu veșnic îmbelşugată, fii tu mare şi plină de cinste, să stai veşnic falnică printre naţiuni, să fii cinstita, iubită şi pricepută! “
La mulţi ani România, la mulţi ani romani !
      Mulţumesc şi apreciez implicarea în susţinerea întregii manifestări a d-nei director C. Hulea, colegelor: prof. V. Temelie, prof. A. Călugăru, pr. prof. J. Cimpoieru, prof. A. Borţun, d-nei bibliotecar L. Sandu cât şi d-lui Ing. C. Filioreanu.
      Vă îmbrăţişez pe toţi, cu cele mai frumoase gânduri dragi elevi, voi sunteţi viitorul naţiunii române !
Prof. Mariana Iancu 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd